آشپزخانه مدرن

آشپزخانه جز فضاهاییست که طی چند دهه ی اخیر تغییر اساسی در ساختار آن به وجود آمده است. اینگونه از فضایی جداگانه و محصور اتاق مانند، در طراحی های امروزه تبدیل به قسمتی از حال و پذیرایی گشته که توسط چیدمان و کابینت ها جدایی نسبی از فضاهای دیگر می یابد. در ایران این فرم از اصطلاح اُپن(open) در آشپزخانه شروع شد .به این صورت که طی تغییراتی در آشپزخانه هایی با ۴ دیوار،حذف یکی از دیوار ها و جایگزین کردن آن با کابینتی با عملکرد دوم میز آشپزخانه اُپن پدید می آمد.

امروزه آشپزخانه با دو یا یک دیوار در فضا تعریف می گردد که به وسیله ی اُپن ویا جزیره از سایر فضاها جدا می شوند .

آشپزخانه مدرن

آشپزخانه مدرن در واقع فضایی است که در طراحی آن اصول مدرنیسم از جمله : ساده گرایی، استفاده از فرم های خالص، تاکید بر خطوط افقی، استفاده از فرم مستطیل، عدم استفاده از جزئیات و تزئینات اضافه و …مورد استفاده قرار گرفته باشد.

ویژگی ها

۱-کابینت ها:

کابینت ها عنصر اصلی آشپزخانه می باشند که در طراحی مدرن ساختار آن ها باید از سطوح صاف و ساده،بدون قاب بندی استفاده شود.

۲-سطوح:

استفاده از سطوح صاف و بدون پیچیدگی در طرح باید مورد توجه قرار گیرد.

۳-وسایل تزئینی:

استفاده از وسایل تزئینی در آشپزخانه مدرن بسیار محدود است و در صورت استفاده باید اصل سادگی فرم را نیز در نظر گرفت. به طور مثال شاید به یک یا دو گلدان یا ظرف با طراحی ساده خلاصه شود .

۴-المان های طبیعی:

 استفاده از متریال و سنگ و چوب برای کف و دیوار و همین طور کابینت ها و همین طور استفاده از گیاهان علاوه بر اینکه با اصول طراحی مدرن خوانایی دارد می تواند بر زیبایی آشپزخانه شما بیافزاید.

۵-تناسب و سازگاری:

تناسب به عناصر به کار رفته در آشپزخانه  باید مورد توجه قرار گیرد به طوری که آشپزخانه یکدست و دارای ریتم ثابت به نظر آید.این سازگاری همه ی فرم ها و رنگ های به کار رفته را شامل می شود.

۶-رنگ ها:

استفاده از رنگ های خنثی ویا هم خانواده در طراحی حائز اهمیت است. به طور مثال رنگ سفید و طوسی رنگ هایی است به به راحتی در دکوراسیون مدرن آشپزخانه شما قابل استفاده است.اگر تمایل به استفاده از رنگ های دیگر دارید ترجیحا رنگ های ملایم را انتخاب کنید و در ترکیب آنها از هم خانواده آنها استفاده کنید اما به مقدار کم چرا که اساس داشتن آشپزخانه مدرن بر رنگ های خنثی استوار است.

۷-جزیره و اُپن:

 جزیره و اپن از اصل های آشپز خانه مدرن امروزیست. اگرچه بعضا در طرح ها می توان بر اساس سایز و سلیقه آن را حذف کرد اما در صورتی که با ترکیب آشپزخانه با دیگر فضاهای عمومی خانه مشکل نداشته باشید. برای جزیره یا به اصطلاح اُپن می توان از طرح های متفاوتی استفاده کرد.

۸-تاسیسات و تجهیزات:

در انتخاب شیر آلات،سینک،و … به تناسب و تشابه در فرم و اندازه و همین طور رنگ از اهمیت برخوردار است.

نظر