حمام و سرویس بهداشتی

طراحی حمام و سرویس های بهداشتی به سبک کلاسیک، طرفداران زیادی دارد. می توان گفت که سبک کلاسیک همان سبک سنتی غربی است که قدری رنگ و روی عصر معاصر را به خود گرفته است. در سبک کلاسیک، هر عنصری که در این سبک به کار می رود، تعریف دقیق و معینی دارد، این سبک به شدت به نظم و تقارن پایبند است، حس اصالت را نمی توان از آن گرفت و در این سبک هیچ چیز دور از انتظار نیست و به طور کلی سبکی پایدار است. اساس طراحی داخلی حمام و سرویس های بهداشتی کلاسیک، بر پایه نظم ، تعادل و هماهنگی کامل شکل گرفته است. طراحی کلاسیک عناصر دکوراسیون مدرن یا معاصر را شامل نمی شود و به جای آن غرق در سنت است.

از ویژگی های مهم سبک کلاسیک ،ثبات ،تناسب و تقارن و تجمل را می توان نام برد. این سبک کامل و دقیق و حساس روی جزئیات است. رنگ‌های اصلی معماری داخلی حمام به سبک کلاسیک اصیل، درباری و ملایم هستند.بژ ،کرم ،خاکستری ،صدفی ،شرابی ،طلایی ،نقره‌ای ،زیتونی و آجری از رنگ‌های متداول در معماری داخلی سبک کلاسیک است. در این سبک تمامی رنگ‌ها باید لطیف، ظریف و گرم باشند که فضایی پر از حس آرامش و راحتی را پدید می‌آورد.

 

طراحی حمام و سرویس بهداشتی به سبک مدرن، طرفداران زیادی دارد. در این سبک سرویس های بهداشتی حالت مینیمال و ساده دارند و بیشتر از رنگ سفید استفاده می کنند. رنگ های اصلی معماری داخلی به سبک مدرن از تلفیق رنگ سفید با رنگ های همچون سیاه که ظاهری خنثی به فضای داخلی شما می بخشند هستند، به طور کل سبک مدرن دست شما را در طراحی باز نگه می دارد. گاهی می توانید در این سبک با تغییر قسمتی از دیوارپوش و یا تزئین فضا با تابلوها کمک بگیرید و ظاهر متفاوتی به آن ببخشید.

 

 

شاید حمام وسرویس در هر خانه ای به نظز جزء فضاهای درجه دوم آید. از این جهت که شاید تصور عموم این باشد که نیازی به طراحی و هزینه ندارند اما این باور اشتباه است. در اصل چیدمان این فضا ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و پاکیزگی و سلیقۀ یک خانواده را نه فقط در اتاق نشیمن و پذیرایی، بلکه در حمام و سرویس بهداشتی خانه‌شان باید دید.

در چیدمان حمام و سرویس خانه می توان به چند نکته توجه کرد:

۱-رنگ بندی

رنگ بندی در دستشویی و حمام مانند بقیه فضاها سلیقه ای می باشد،به طور کلی می توان گفت:

سفید:می تواند رنگی باشد که باعث حفظ بیشتر بهداشت و تمیزی شود و انعکاس نور بیشتری دارد و فضا را بزرگتر نشان می دهد

رنگ های گرم(قرمز،زرد و…):می تواند حس گرما به محیط بدهد.

رنگ های سرد(آبی و …): حس آرامش را تقویت می کند

رنگ طوسی: رنگ خنثی ایست که برای فضاهای کوچک و بزرگ تر نشان دادن آنها

۲-متریال

سرامیک و کاشی:سرامیک و تایل از متریال های متداول برای استفاده در حمام و دستشویی هستند که امروزه طرح های بسیار متنوع و متفاوتی را برای همه سلیقه ها در بر می گیرند.

سنگ:سنگ نیز متریالی است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد که البته دوام و زیبایی بیشتری دارد واما هزینه ی بیشتری نیز دارد.

ترمو وود: ترمو وود می تواند به صورت زینتی و یا کاربردی در کف و دیوار ها استفاده شود که باعث زیبایی و ایجاد حس گرما در فضا می شود.

۳-روشویی،وان،دوش،کابین و …

عنصر های اصلی حمام ودستشویی هستند که هرکدام دارای طرح های بسیار متفاوتی و ونتوعی می باشند که بنا بر سلیقه و طراحی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد

۴-کمد و قفسه ها

ممکن است قرار دادن کمد، شلف و یا کابینت در حمام و دستشویی برایتان خیلی اهمیت نداشته نباشد، اما مطمئن باشید که این عناصر، بسیار کاربردی هستند. قرار دادن انواع شوینده ها، حوله‌ها، دستمال‌کاغذی و دیگر وسایل ریز و درشت لازم حمام و دستشویی در کمد، کابینت و یا شلف، استفاده از فضا را بهینه‌تر کرده و در جلوگیری از شلوغی و پراکندگی وسایل نقش مهمی ایفا می‌کند.

۵-گیاهان

اگر حمام و دستشویی شما نور گیر است استفاده از گیاهان می تواند جلوه طبیعی و منحصر به فردی ایجاد کند در عین حال که رطوبت محیط به رشد آنها کمک می کند.

۶-آینه

آیینه از عناصری است که اغلب در حمام و دستشویی قرار داده شده و با روشویی هماهنگ می‌گردد. از آنجایی که این مکان‌ها  مخصوص بهداشت فردی هستند لزوم آیینه در موارد زیادی احساس می‌شود و به دنبال آن هم وجود روشویی الزامی خواهد بود. علاوه بر جنبه زیبایی و تزئین، یکی از دیگر مزایای وجود آیینه در حمام و دستشویی این است که در مواردی که فضا کوچک باشد، آن را بزرگ‌تر و روشن‌تر نشان خواهد داد؛ بنابراین می‌توانید با خیال راحت به سراغ ابعاد بزرگ‌تری از آیینه بروید. بهتر است از آیینه‌های بی قاب و یا آنهایی که قابشان رطوبت را جذب نمی‌کنند،  استفاده کنید.

۷-اکسسوری

اکسسوری شامل حوله،سبد،اکسسوری زینتی و دیگر وسایل قابل استفاده و زینتی که جزئی از حمام و سرویس ها هستند.

 

 

 

نظر